Mnogi od nas biraju da im februar ne bude simbol zime i sumornih dana, već mesec ispunjen ljubavlju i nezaboravnim trenucima, posebno 14. februar, koji se obeležava kao Dan zaljubljenih ili Valentinovo. On se povezuje sa predanjem o svetom Valentinu, koji je tajno venčavao vojnike u doba kada je brak bio zabranjen. Zabranu je osmislio Klaudije II, koji je smatrao da su oženjeni muškarci loši vojnici, zbog čega je svetitelja osudio na smrt. Prema jednoj sačuvanoj priči, Valentin je pre svog pogubljenja poslao slepoj tamničarevoj ćerki pismo sa žutim šafranom zbog ukazane pažnje i saosećanja. To se smatra početkom tradicije slanja ljubavnih poruka.
Danas je taj praznik sekularan, ali je izvorno potekao iz Rimokatoličke crkve. Već od 15. veka nastala je praksa da zaljubljeni svoju ljubav iskazuju cvećem, slatkišima i ručno rađenim čestitkama. Tek su od 19. veka počele masovno da se prodaju štampane čestitke sa romantičnim porukama. Iako je ovaj praznik široko prihvaćen u zapadnom svetu, i tu nalazimo mnogo varijacija u običajima i obeležavanju. I danas se tog dana dragim i voljenim osobama poklanjaju simbolični pokloni poput slatkiša, mirišljavih sveća, tematskih rokovnika, ali i knjiga, što je za nas najvažnije. Zato mi kao idealan poklon za taj dan preporučujemo knjige, a evo i zašto.

Motiv ljubavi je ono što dominira u toj privlačnoj priči o posebnom danu, kada nestaju sve negativne emocije i na njihovo mesto dolaze magične slike neprolazne ljubavi, koju nalazimo u mnogim književnim delima.
Mnogi tada ulaze, bar na kratko, tog 14, u jedan fascinantan svet književnih likova poput onih koje je kreirala Džejn Ostin u duhovitom, inteligentnom romanu „Gordost i predrasuda“, objavljenom 1813. godine, po kome je snimljeno i nekoliko filmova, od kojih je najlepša holivudska adaptacija iz 2005. godine sa neodoljivom i prelepom Kirom Najtli i Metjuom Makfadjenom. Nekome bi se možda dopalo ono što je napisala Emili Bronte u knjizi „Orkanski visovi“ iz 1847. godine, jer ona prati jednu turbulentnu ljubavnu priču u kojoj su glavni suparnici ljudi koji se vole, ali zbog svog ega i nerazumevanja ne mogu da budu

Za knjigoljupce koji bi tog dana čitali opuštenije i savremenije priče, bliže modernoj percepciji ljubavnih i prijateljskih odnosa, tu je popularna autorka Sali Runi i njen roman „Normalni ljudi“. On je objavljen 2018. godine i bavi se komplikovanim odnosom između dvoje mladih, koji ne umeju da iskažu svoje najdublje emocije.
Oni srećniji parovi, koji ne vole tužne ili patetične priče, mogu da se upoznaju sa galerijom srećnih junaka Nore Roberts, koja je napisala preko 209 ljubavnih romana.
Ipak, mi bismo vam preporučili kao privlačan i vredan poklon voljenoj osobi knjigu naše izdavačke kuće Narator, Klasične ljubavne priče. Ona se razlikuje od ostalih zato što je to ekskluzivno, kvalitetno izdanje, koje je plod posvećenosti, ljubavi prema pisanoj reči i detaljima, koji su za prave knjigoljupce izvor nove inspiracije. I ne samo zbog toga. U knjizi ćete naći najlepše ljubavne priče svetske književnosti, koje će zadovoljiti sve čitalačke ukuse. Čitanje ove knjige biće prava književna avantura.
U knjizi ćete naći priče poznatih autora, kao što su: Natanijel Notorn i njegova „Rapačinijeva ćerka“, Idit Vorton i „Punoća života“, Mardžori Boven i „Ljubavna priča izbirljivog muškarca“, Džozef Konrad i „Laguna“, Tomas Hardi „Sudbina i plavi ogrtač“, Skot Ficdžerald i „Kako se Bernis ošišala na kratko“, Kejt Šopen i „Priča o jednom času“, Gi de Mopasan i „Gospođa Paris“ i Anton Pavlovič Čehov „Dama sa psetancetom“ i „Arijadna“, što su biseri svetske književnosti.
Ova knjiga će vas uvesti u jedan čudesan, jedinstven svet emocija i pojmova. Čitaćete je sa velikom pažnjom i neskrivenim zadovoljstvom, pristajući na neobično putovanje kroz vreme i književne epohe. U njoj ćete naći galeriju raskošnih likova i još bogatijih sudbina. I nećete želeti da se zaustavite dok je ne pročitate do kraja. Ona će zaista biti pravi poklon za svakog knjigoljupca i ukras svake kućne biblioteke.
Autorka Helena Kalinče
13.02.2025.