loader image
Skip to content Skip to footer

Autor

Šarlot P. Gilman

Š

arlot Perkins Gilman bila je američka spisateljica i pesnikinja, rođena 3. jula 1860. godine u Hartfordu, Konektikat, u Sjedinjenim Američkim Državama. Bila je utopijska feministkinja i služila je kao uzor budućim generacijama žena – temama koje je obrađivala u svojim delima, i načinom života. Primljena je u Nacionalnu žensku kuću slavnih.

Njeno školovanje je bilo nestabilno: pohađala je sedam različitih škola, kumulativno samo četiri godine, završivši ga kada je imala petnaest godina.

U jednom periodu Gilman se izdržavala prodajući sapune od vrata do vrata. Nakon preseljenja u Pasadenu, aktivirala se u organizovanju pokreta socijalnih reformi.

Njena pesma „Slični slučajevi“ predstavljala je satiričnu kritiku ljudi koji su se opirali društvenim promenama, i zbog toga je od kritičara dobila pozitivne reakcije.

Njeno najbolje delo i dan-danas ostaje njena poluautobiografska pripovetka „Žuta tapeta“, koju je napisala nakon teškog napada postporođajne depresije. U njoj se bavi temama ženskog zatvaranja, duševnih bolesti i ženske potlačenosti u društvu. Kroz naraciju glavne junakinje, koja je smeštena u izolovanu kuću, priča istražuje postupan gubitak razuma i konflikt sa sopstvenim stvarnim i imaginarnim strahovima. Delo duboko uranja u psihu žene i nudi uznemirujući uvid u posledice društvenih ograničenja i nepodnošljivih okolnosti.

„Da sam muškarac“ – jedna je od njenih kratkih priča, koja istražuje temu rodnih uloga i nejednakosti među polovima. Napisana je u prvom licu, a autorka iznosi svoje viđenje o tome kako bi se svet drugačije postavio prema njoj da je rođena kao muškarac.

Gilman je bila deo intelektualnih i društvenih krugova svog vremena, gde je sarađivala sa drugim istaknutim feministkinjama, poput Eme Goldman i Suzan B. Entoni.

U januaru 1932. Gilman je dijagnostikovan neizlečivi rak dojke. Kao zagovornik eutanazije neizlečivo bolesnih, Gilman je izvršila samoubistvo 17. avgusta 1935. godine, uzimajući preveliku dozu hloroforma. I u svojoj autobiografiji, i u belešci o samoubistvu, napisala je da je „izabrala hloroform umesto raka“, i umrla je brzo i tiho, ostavljajući za sobom nasleđe borbe za ženska prava, i literarne doprinose koji i danas inspirišu mnoge.

Među njenim najpoznatijim izrekama ističu se:

„Žena treba da stoji pored čoveka kao društvo svoje duše, a ne sluga njegovog tela.“
„Večnost nije nešto što počinje nakon vaše smrti. Stalno se dešava.“

Priče:

„Da sam muškarac“

Biography

Ignissimos ducimus quin blandiitis praesentium voluptatem deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi. scint occaecatti gnissimus.

Posetite nas
Kontaktirajte nas
Posetite nas
Prijavi se na newsletter listu
Uslovi korišćenja

Narator © 2024. Sva prava zadržana.

E-mail
Lozinka
Potvrdi lozinku