loader image

Autor

Ričard Ostin Frimen

Ričard Ostin Frimen je rođen 11. aprila 1862. godine u Londonu, u radničkoj porodici. Njegov otac je bio krojač, majka domaćica. Iako najmlađi od petoro dece, ipak je uspeo da upiše i završi studije medicine i postane lekar. Vrlo brzo nakon toga, po svojoj želji, otišao je u Afriku da bi se bavio medicinom, ali nakon što je oboleo od malarije, bio je prinuđen da se vrati u svoju rodnu zemlju. Zdravlje mu je bilo do te mere narušeno da svojim poslom nije mogao više da se bavi, pa ga je spontano zamenio pisanjem.

Prvo njegovo objavljeno delo je bilo napisano u saradnji sa Džonom Džejmsom Pitkernom, i to pod pseudonimom Kliford Ešdaun. 

„Zlatni bazen“, avanturistički roman krimi fikcije, prva je knjiga koju je objavio samostalno, a bio je inspirisan svojim boravkom u Zapadnoj Africi. Iako se roman bavi mladim Englezom koji krade zlatne artefakte, to jednostavno nije smatrano zločinom, ni fikcijom, jer je krađa od Afrikanaca bila smatrana sasvim legitimnom.  

R. Ostin Frimen je napisao oko trideset romana i veliki broj kratkih priča. Najpoznatiji je po serijalu romana o doktoru Torndajku, fiktivnom liku koji je rešavao zločine uz pomoć naučnih forenzičkih metoda, što je bilo nešto sasvim novo u to vreme.  Zbog svog inovativnog doprinosa književnosti, smatra se ocem „obrnute detektivske priče“, u kojoj je počinilac poznat, ali je na istražiocu da reši misteriju zločina. 

U priči „Plava šljokica“, pisanoj u najboljoj tradiciji misterije, Torndajk istražuje ubistvo mlade i lepe žene koja je pronađena  mrtva u železničkom vagonu, sa neobičnim povredama glave nanesenim velikom silinom, oštrim predmetom. Ono što će otkriti istražitelj Torndajk, kao glavni junak priče, biće razrešenje misterije kakvo niko nije očekivao.

Priča „Temeljni antropolog“ donosi još jedan zanimljiv slučaj čuvenog detektiva dr Torndajka. U centru pažnje je potraga za osobom koja je opljačkala bogatog Jevrejina – kolekcionara skupocenih umetnina.

R. Ostin Frimen je posvećivao veliku pažnju detaljima, te je sprovodio eksperimente opisane u svojim knjigama kako bi se uverio da daju očekivane rezultate. Na spratu kuće imao je radionicu i laboratoriju, a njegove knjige su  često sadržale crteže  koji ilustruju dokaze. Posećivao je mesta o kojima je pisao, kako bi ono što je opisano u njegovim romanima bilo što tačnije.

Bilo je neminovno da čitaoci uporede Torndajka sa  najpopularnijim fiktivnim detektivom tog vremena, Šerlokom Holmsem. Međutim, Torndajk je ipak rival Holmsu, nikako ne detektiv koji je nastao po njegovom liku i već utemeljenoj popularnosti. 

Frimen je preminuo prirodnom smrću, 28. septembra 1943. godine u  Grejvsendu, u Engleskoj.

Pisao je sve do smrti. Njegova dela postala su klasici svetske književnosti, dok je Torndajk jedan od najpoznatijih detektiva u literaturi. 

Među njegovim najpoznatijim izrekama ističu se: 

„Najveći neprijatelj istine je predrasuda, a ne laž.“
„Svi zločini su savršeni dok se ne otkriju.“

Priče:

Možete se prijaviti koristeći Facebook ili Google nalog.