Samjuel Langhorn Klemens, ili kako su ga svi znali – Mark Tven (30. novembar 1835. godine, Florida, Misuri) – pisac je čije su priče oblikovale američku književnost i smisao za humor. Tven je odrastao u malom gradu Hanibal, uz obalu Misisipija, koji će postati ne samo njegova inspiracija već i nezaobilazno mesto zbivanja u njegovim delima. „Pustolovine Toma Sojera“ i „Doživljaji Haklberija Fina“ rađale su se uz šum te reke, a njihovi likovi bili su iz njegovog sveta, često na granici između stvarnosti i mašte.
Nakon završetka osnovne škole, Samjuel Klemens je postao štamparski šegrt i započeo svoju novinarsku karijeru. Kasnije je radio kao kormilar rečnog broda na Misisipiju, a to iskustvo je obogatilo njegovo književno stvaralaštvo i poslužilo mu u mnogim pričama.
Mark Tven je predstavnik američkog realizma i prvi veliki pisac iz unutrašnjosti zemlje koji je uspeo da zabeleži taj osoben, šaljiv žargon, realističan svakodnevni govor, buntovništvo američkog Juga. Zanimljivo je da je bio prvi pisac koji je knjigu napisao koristeći pisaću mašinu.
„Priča jednog psa“ jedna je od njegovih posebno značajnih priča. Ona govori o vernosti, porodici i neustrašivosti – iz perspektive jednog psa.
„Odlomak iz ’Posete kapetana Stormfilda raju’“ kratka je priča koja prati kapetana Elijasa Stormfilda na njegovom putovanju kroz raj. Ovo je bila poslednja priča koju je Tven objavio za života.
Gajio je i jednu izuzetnu strast – prema pušenju. Svoju omiljenu cigaretu držao je gotovo kao da mu je bila produžetak ruke, a mnoge slike ga prikazuju kako uživa u pušenju. Bio je jedan od bliskih prijatelja Nikole Tesle.
Mark Tven je umro 21. aprila 1910, u Redingu, u Konektikatu. Za sobom je ostavio nedovršenu autobiografiju, koju je 1924. godine objavila njegova sekretarica, Alberta Bigelou Pejn.
Među njegovim najpoznatijim izrekama ističu se:
„Prestati pušiti je najlakša stvar na svetu. To znam zato što sam to učinio hiljadu puta.“
„Život bi nam bio neizmerno srećniji kad bismo se mogli roditi sa osamdeset godina, pa se približavati osamnaestoj.“